Hosgeldiniz
Ben Kimim?

C.V.
Bilgi paylaþtýkça çoðalýr.Ýþte ispatý,
bende var bir elma, sende var bir elma, gel elmalarý deðiþelim; bende var bir elma, sende var bir elma.

Þimdi bende var bir bilgi, sende de var bir bilgi, gel bilgileri deðiþelim; bende oldu iki bilgi, sende oldu iki bilgi.Nasýl güzel deðilmi?...

Ben bilgilerimi ortaya koyuyorum benimle bilgi zengini olmak istermisiniz?..Kategoriler


Site nasýl olmuþ?
Daha iyi olabilirdi
Ýdare eder
Güzel
Süper
Süper ötesi...
     
Anket
DIABLO 3 mi dedi biri?
10 Yil öncesi . . .
Diablo3 diablo blizzard rpg

Gerçi oyunun çıkacağının haberini ilk 30 haziranda duydum ama hala içim kıpır kıpır. İlk olarak 28 haziranda Paris'te açıklama yapan Blizzard Diablo3 ün çalışmalarına başlandığını açıkladı... Bu okadar güzel bir haber ki, 1 aydır diablo2 yi oynuyorum...:) Gecem gündüzüm yine birbirine girecek. Diablo 2 oynarken kız arkadaşıma söylediğim yalanlardan pişman değilim..:)
Neyse şimdi Diablo 3 te neler olacağını tahmin edebilirmisiniz? bu arada harita 4 katı büyüklüğündeymiş... hayır... olamaaaz.... sokaklar boşalacak...:)
İşte size biraz ipucu; Kral Leoric oğlu kaçırıldıktan sonra delirir. Işığın baş piskoposu sanılan Lazarus, Kral'ın oğlunu bulmak bahanesiyle köylüleri toplayıp katedralin altına ölümlerine götürür. Oysa çocuğu şeytana sunamk için kaçıran kendisidir. Kasabalıların çoğu bölgeyi terk etse de geriye bir avuç insan kalır. Yalnız bir savaşçı kasabaya gelir ve basamaklardan derinlere iner, gittikçe daha derinlere. Kılıç sallayan kolunu dinlendirmek ve öldürdüğü iblislerden topladığı altınlarla kılıcını bileyletmek için arada kasabaya çıkar. Öyle derinlere iner ki katedralin yerini önce yeraltı mezarları, daha sonra mağaralar ve nihayet cehennemin ta kendisi alır! Kahramanımız büyük bir fedakarlıkla Diablo'nun bedenini yok etmeyi başarır. Bütün bu macerası boyunca bulduğu eşyaları ona tanımlayan, yol gösteren Deckard Cain'dir ama ona sormadan bir iş yapar. Ruh taşındaki iblisi hapsedebilmek için güçlü bir irade gereklidir. Macerasında sağlamlaşan ruhuna ve iradesine güvenerek taşı kendine saplar. Ancak bir süre sonra fısıltılar başlar, fısıltılar bir süre sonra yerini çığlıklara bırakır ve kahramanımızın iradesi gün be gün erir...

Hep doğuya doğru çekildiğini hisseder, gölgesinin düştüğü yerlerde cehennem alevleri ve iblisler belirmeye başlar. Arkasında yıkımdan bir iz çöle gider, kardeşi Baal'ı özgür bırakır. Kurast'ın bataklıklarında Mephisto ise kendini tutsak eden şovalye tarikatını çoktan yozlaştırmıştır. Diablo onu da serbest bırakarak cehenneme gider. Özgür kalan üç büyük iblisin peşine düşen kahramanlar önce Mephisto'yu yener. Büyük özverilerle Diablo'yu cehenneme kadar takip edip yok etmeye muvaffak olurlar. Cehennemin ocaklarında iki ruh taşı da kırılır. En sona Baal kalır, o da ordularıyla kuzeyli barbarların koruduğu kutsal Arreat dağına saldırır. Kahramanlar iblis ordularının içinden çarpışarak geçer ve Baal'ı yenmeyi başarır. Fakat Baal'ın karanlık güçleriyle Dünya Taşı yozlaşmıştır. Baş meleklerden Tyrael'in tek seçeneği vardır, kılıcını fırlatıp taşı yok etmek... Ve böylece dünya ile cennet, cehennem boyutlarını ayıran engel ortadan kalkmıştır.

Diablo 2'den 20 yıl kadar sonra eski kahramanlardan sağ kalanlar, cehennem orduları ile olan karşılaşmalarından sonra delirdiklerinden, iş yeni kahramanlara düşüyor.. Cthulhu mitosundaki dedektiflerin kaderine benziyor, tarifsiz dehşetler keşfedip sağ kurtulmak ama bir tımarhanede emekliye ayrılmak...

Kötülük bir kez daha Tristram kasabasında uyanır. Buraya düşen bir göktaşıyla kabus yeniden başlar. Cennetler sarsılacaktır!

Savaşlar

Ak saçlı ve sakallı, kaslı yarı çıplak barbar yer altına inen basamaklarda durup havayı kokladı. Burası yaratık kokuyor dedikten sonra iki elinde iki balta yürüdü. Yüzüklerin efendisinde Balrog'un çıktığı Khazad-dum'a, daha doğrusu Moria'ya benzer bir zindan burası. Dibi görünmeyen çukurların üzerindeki dar yollara sular akıp aşağılara süzülüyor. Yanlardan yaratıklar sürü halinde tırmanıp barbarın çevresini sarmaya başlıyor ve o derinliğin sırf dekor olmadığını anlıyoruz. Barbarın zıplayarak yaptığı vuruşlar Diablo 2'de de vardı ama bu kadar baba değildi! Barbar atlıyor sıçrıyor, bağırıyor baltalarını savurup yaratıkları parça pinçik edip dört bir yana savuruyor! Yapımcılar God of War gibi oyunları da çok sevdiklerini de açıkça söylüyorlar. Barbar bundan daha gaz olamazdı.

Vurdukça parçaladıkça düşmanların parçaları ve kanları savruluyor. Duvarlar yıkılıyor, hatta duvarları biz düşmanların üzerine yıkabiliyoruz. Geçeceğimiz bir köprü çökebiliyor ve biz karşıya atlayıp devam edebiliyoruz! Masalar, kütüphaneler ve çevredeki eşyalar parçalanabilir ve zaten savaşların harareti içerisinde etrafta deli bir yıkım oluşuyor. Oyunun henüz oynanabilir bir demosu yok ama oyun içi görüntüler ağız sulandırıyor. Bu arada biz yukarılardan giderken aşağıda, çok aşağıda gölgeler arasında ilerleyen dev gibi bir yaratık bir an geçip gidiyor.

Savaş iksir içip dayanma savaşından ziyade haldır haldır yer değiştirip önemli düşmanları avlamaya, taktik kasmaya dönüşmüş. Oyun içi videolarda bu çok net anlaşılıyor. Düşmanları öldürdükçe bazılarından düşen kırmızı küreler bizi Diablo 2'deki iksirlerin hızına benzer bir hızda iyileştiriyor.

Altta sağlık ve mana barlarımız yerli yerindeler. Arabirim gerçekten küçük ve iyi tasarlanmış duruyor. Hotbar'da yetenekler sıralı ve üstte envanter vb için küçük tuşlar yer alıyor. En büyük değişiklik sıra sıra dizili iyileştirme ve mana iksirleri yok, bunlar için iki slot var ve üzerlerinde kaç iksir olduğu yazıyor. World of Warcraft'taki gibi hotbarı ayarlayabiliyorsunuz.

Esas güzellik farenin tekerleği ile yetenekleri hızla değiştirip sağ tuşla kullanmak. Ardarda çok farklı vuruşlar ile savaş tekdüzelikten çok uzak. Aksın yaratıklar! NasılsaWhirlwind var! Evet barbar kendi çevresinde döne döne yaratık sürülerine dalıp bir kıyma makinesi gibi çalışıyor ve izlemeye doyum olmuyor. Yapımcılar karakterleri tasarlarken nasıl dengeleriz diye hiç düşünmedik, sadece güçlü, kullanması ve izlemesi zevkli, karakterlerin kendilerine has yetenekleri olsun istedik diyorlar.Diablo 3 hakkında: Yapım: Blizzard Entertainment Dağıtım: Blizzard Entertainmeny Tür: Aksiyon/RPG Platform: PC Çıkış Tarihi: Belirsiz Web: http://www.blizzard.com/diablo3/ Kaynak: http://www.chip.com.tr/konu/Ozel-inceleme-Diablo-3-Diablo-3-Kisa-kunyesi_7591_4.html

                    Toplam Puan:23

YORUMLAR Yorum Yaz