Hosgeldiniz
Ben Kimim?

C.V.
Bilgi paylaþtýkça çoðalýr.Ýþte ispatý,
bende var bir elma, sende var bir elma, gel elmalarý deðiþelim; bende var bir elma, sende var bir elma.

Þimdi bende var bir bilgi, sende de var bir bilgi, gel bilgileri deðiþelim; bende oldu iki bilgi, sende oldu iki bilgi.Nasýl güzel deðilmi?...

Ben bilgilerimi ortaya koyuyorum benimle bilgi zengini olmak istermisiniz?..Kategoriler


Site nasýl olmuþ?
Daha iyi olabilirdi
Ýdare eder
Güzel
Süper
Süper ötesi...
     
Anket
Playstation3 ve programlama
9 Yil öncesi . . .
C PS3 playstation programlama Cell BE

Bu konu hakkında uzun zamandır araştırma yapmaktayım.Malesef hiçbir yerde türkçe kaynak bulamadım.:( Bir çok sitede PS3 hakkında sadece işlemci türü hakkında bilgi veren siteler mevcut ve tabi oyun hileleri.

Şimdi sizlere rus sitesinde elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Ancak hemen elinizi avuçlayıp "Hemen kendi programımı yazacam" diye sevinmeyin. Çünkü gerçekten uzun bir işlem olacak.

Şimdi işlemlere başlamadan önce PS3 işlemcisi hakkında bilgi vereyim(Diğer sitelerin yaptığı gibi.:D).
PS3 sisteminde IBM in geliştirdiği The Cell Broadband Engine Chip (Kısaca biz ona Cell BE chip diyoruz.), Sony ve Toshiba tarafından konsol için uyarlanan bir işlemci kullanılıyor. Bu işlemci okadar güçlü ki 8 adet işi aynı anda yapabiliyor.(8 parçalı işlemci) Yani şöyle diyeyim, PC lerde veya laptopta kullandığımız Intel Core 2 QUAD, 4 işlemi aynı anda yapabiliyor.Sanırım benim PC de niye oyun oynamak istemediğimi anlamışsınızdır.

Şimdi bu PS3 ne yapıyor bu kadar işlemciyi? PS3 aslına bakılırsa çok mutevazi bir işletim sistemi var. Gerçekten çok güçlü bir işlemcisi olmasına rağmen sadece 1 işlemci gücünü kendi sistem işlevleri için ayrılmış. Geriye kalan tüm işlemci gücü, çalışacak oyuna ayrılmış. İşte bizim yazacağımız programlarda bu oyunlara ayrılmış işlem gücünü kullanacağız.

Şimdi bu noktada niye PS3 program yazabiliyoruz da diğer konsolda yazamayaşımızın sebebi, PS3 sistemi kendi sisteminin dışında başka işletim sistemi kurmamıza izin vermesi.İşte bizimde yapacağımız tam olarak bu.

Kullanacağımız işletim sistemi tabiki Linux...
Peki bu linux dağıtımını nereden bulacağız?

Kullanacağımız linux dağıtımı:Yellow Dog Linux 5. Niye bunu kullanacağız derseniz. Çünkü sadece bu linux dağıtımı Sony PS3 sistemine uyumlu.Diğer linux dağıtımları kurulabilir ancak onların kerneliyle PS3un sistem özelliklerini tam anlamıyla kullanamayız(Aynı şekilde windows ta kursak, PS3 umuzun tüm gücüne erişemeyeceğiz.).

Bu linux kurulumunu uzun uzun anlatmayacağım.Birçok sitede ve forumda bulabilirsiniz..(Hazıra konmak isterseniz buraya tıklayınız.)

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra linuxumuza programımızı derleyebilecek kütüphaneleri kurmamız gerekiyor.Linux DVD sini PS3e takıyoruz. Linuxtan konsolu açıp,
mount /dev/dvd /mnt

yazıyoruz. sonrasında
rpm -i /mnt/YellowDog/RPMS/Xautoconfig-* Xautoconfig

bunuda yaptıktan sonraki komutumuz
cd /mnt/YellowDog/RPMS rpm -i spu-binutils-* spu-gcc-* spu-gdb-* spu-utils* libspe-devel-*

Bunuda yaptıktan sonra son olarak derleyici için kütüphaneleri eklemek kaldı.Onuda;
rpm -i libspe-*.src.rpm
cd /usr/src/yellowdog/SPECS
rpmbuild -bb --target ppc64 libspe.spec
cd ../RPMS/ppc64
rpm -i elfspe-* libspe-*

Bu işlemide yaptıktan sonra herşey hazır..
Bundan sonra C bilgimizi gösterebiliriz. Çünkü önümüzde C derleyici bir PS3 makinemiz var.:D

Sistemin esas gücünü kullanan kodu buradan indirip. Derleme detaylarını görebilirsiniz.

Benimle kalın...

                    Toplam Puan:30

YORUMLAR Yorum Yaz