Hosgeldiniz
Ben Kimim?

C.V.
Bilgi paylaþtýkça çoðalýr.Ýþte ispatý,
bende var bir elma, sende var bir elma, gel elmalarý deðiþelim; bende var bir elma, sende var bir elma.

Þimdi bende var bir bilgi, sende de var bir bilgi, gel bilgileri deðiþelim; bende oldu iki bilgi, sende oldu iki bilgi.Nasýl güzel deðilmi?...

Ben bilgilerimi ortaya koyuyorum benimle bilgi zengini olmak istermisiniz?..Kategoriler


Site nasýl olmuþ?
Daha iyi olabilirdi
Ýdare eder
Güzel
Süper
Süper ötesi...
     
Anket
Þifreleme Olaylarý
12 Yil öncesi . . .
Encryption Decryption sifreleme md5

İsim olarak çok çekici değil mi? Özellikle ingilizceyle aşina olanlara ingilizce okunuşu daha çekici gelecektir(Encryption / Decryption). Herkes bunun ne demek olduğunu az çok bilmekte. Ben de kendi tarzımda ufak bir açıklama yapmak istiyorum.

Şifreleme; içeriğinin önemli olduğu bir mesajın yanlış kişiler tarafından ele geçirilmemesi için o mesajın belli bir algoritma ile değiştirilmesi yada bozulması. Tabi daha sonra mesajı okuması gereken kişi aynı algoritmada ters yön izleyerek mesajın içeriğini çözebilir.

İlk kez şifrelemeyi uygulayan kişi benim bildiğim kadarıyla, Roma imparatoru Sezar(hani ünlü sözün sahibi: ?sende mi Brütüs?: ) ). Kendi geliştirdiği algoritma ile göndereceği mesajı şifreliyordu. Tabi mesajı alacak olanda da mesajı anlamlı hale getirecek bir çözücü(Algoritmanın tersten gitme işleminin kısa adı) vardı.Sezar kendi algoritmasıyla şifrelenmiş mesajları nasıl anlayacaklarını sadece güvendiği komutanlarına anlatıyordu. Böylece gönderdiği mesaj hedefinden şaşıp başka kişilerin eline geçse bile hiçbirşey anlamıyorlardı.

Sezarın geliştirdiği yöntem aslında çok basit matematik oyunuydu. Ama işine yarıyordu. Bu şifreleme olayını en güzel geliştiren ve işin içine egzotik bir hava katan kişi ise Leonardo da Vinci idi. Oda mesajlarını kendi yaptığı kutuların içine saklıyordu. Bu kutular çok özel kutulardı. Eğer kırılmak istenilirse kendi içinde özel bir mürekkep akıtıyordu ve mesajın içeriğini görmek veya okumak imkansız oluyordu. Yine aynı şekilde kutunun açılması gerektiği gibi açılmadığı zamanda bu mesaj içeriğini silme işlemi aktif oluyordu ve mesajın içeriği korunmuş oluyordu(Bu hep bana James Bond 007 filmlerini hatırlatır. Hani varya ?Bu mesaj 5 saniye içinde kendini yok edecektir? diyor ve güüm.:) ).

Şimdiler de ise 0 ların ve 1 lerin çağındayız. Dünyalar kadar mesajı bu iki rakamlara gizleyebiliyoruz. Bir mesajı gizlemek için birsürü yöntem var. Fish yöntemi, Hash hash yöntemi ve en çok kullanılan ve en güveniliri belkide md5 yöntemi.(Dediğim gibi çok fazla yöntem var. Şuan aklıma gelenleri yazdım). Bu yöntemlerin genel mantığı, Mesajı şifrelemek isteyen kendine bir anahtar(yani key) belirliyor. Bu bir nevi şifre oluyor. Yani şifrenizin şifresi oluyor bu.:)

Sonrası basit kullandığınız yöntemin algoritması, belirlediğiniz anahtar kelimeye göre mesajınızın içeriğini gizliyor.Gizliyor demek yanlış aslında. Çeviriyor dememiz daha doğru olur. Mesela ?Bu çok gizli bir mesajdır? şeklinde bir mesajınız var Şifreleme sonrasında bu mesaj ?ae3+%ffs211234FF+%TG? şekline dönüyor. Tabi ben burada salladım;)

Güvenilir mi? İşte bu konuda size kesin bir şey söylüyeyim. Hiçbir şifreleme yöntemi, isterseniz 512bit lik bir şifreleme kullanın(Şuanda bankalar kredi kartlarında 128 bitlik şifrelemelere güvenli diyiyor.), o şifreyi çözmek yeterli zaman ve birkaç tane süper bilgisayar ile imkansız değildir.

Nasıl çözdüklerine gelince, Burada çözüm için birsürü yöntem var. Herbiri için çeşit çeşit algoritmalar mevcut.Uzun uzun bu algoritmalar hakkında yazı isteyen varsa bu konuda daha sonra yazacağım.(Bu konuda yorum olarak isteğinizi belirtirseniz beni yönlendirmiş olursunuz ve o konuya ağırlık veririm)

Diğer bir deyişle, şifreleme, aslında yalan söylemektir. Yani yakalanmamak önemlidir. Eğer bir mesajın şifreli olduğunu anlarsanız, onu detaylamasına araştırma yaparsanız. Yani eğer meraklı bir kişilik iseniz. Şuanda ki şifreleme yöntemlerin hepsi çözülme ihtimalini azaltmak amacıyla yapılmışlardır.Yani diğer bir deyişle, md 5 ile şifrelenmiş bir mesajı gördüğümde derim bu mesaj şifreli. Ama elimde yeterli zaman ve bir kaçtane süper bilgisayar yoksa çözmem zor(Burdaki süper bilgisayarlar ne yazıkki satılmıyor:) ve bu zaman ve bilgisayar sayısı tamamen anahtar kelimenin uzunluğuna ve karmaşıklığına bağlı. Eğer şifreyi ?1? olarak belirlerseniz benim şuandaki Laptopum la çözmem birkaç dakikamı alır ama 8 haneli bir anahtar kelimeyle-rakam ve harflerden oluştuğunu varsayarsak- oluşmuş şifreyi çözmem, aynı laptopla, tahminem birkaç ayımı alacaktır.)

Bu noktada, şunuda belirtmeden edemiyeceğim, md5 ten daha derin algoritmalar kullanan birçok donanımda mevcut.İnternetten ararsanız bu tarz donanımların ne kadar pahalı olduklarını görürsünüz. Bu tarz şifreleme methodları örnek olarak telsizlerde, bazı mesajlaşma aletlerinde ve cep telefonlarında kullanılıyor. Ve fiyatları gerçekten çok pahalı.

Konuyu dağıtmadan, demek istediğim Şifreleme süreci yalan söylemeye çok benzer. İşin aslı mesajın doğruluğunu saklamaktır.(Şifreleme mesajın içeriğinin hem insandan hem bilgisayardan saklanmasıdır.) Yukarıda bahsettiğim yöntemler, sadece bu sürecin doğruluğunu saklama işini yapıyorlar ama mesajı gören kişi mesajın şifrelendiğini anlar. Bu noktada benim savunduğum nokta en iyi şifreleme yöntemi, mesajın şifrelendiğini sezdirmeden şifreleyen yöntemdir.Yani yalanı güzelcene söylemektir ki böylece o insanı yada bilgisayarı kandıralım. Mesela askeride bir savaş esnasında. Saldırı emri vereceksiniz. Emrin aslı ?A birliği X tepesinin doğusundan , B birliğide X tepesinin batısında hucum edecektir. Bu esnada C hava birliği saldıraya destekte bulunacaktır.? Şeklindeki mesajı ?A birliği X tepesinin batısından, B birliği X tepesinin kuzeyinden hucum edecektir. Bu esnada C tank birliği saldıraya destekte bulunacaktır?. Şekline dönüştüğünde, aslının ne olduğunu anlamak imkansızdır. Diğer yandan eğer bu mesaj düşmanca ele geçirilirse bu mesajın aslında şifreli bir mesaj olduğunu anlamasına imkan yoktur. Ve düşman bu mesaja göre haraket ederse, ölümcül hatalar yapmasına sebeb olacaktır. Bir taşla iki kuş vurmuş oluruz.:)

Tabi işin kolay tarafı anlatmak. Bunu nasıl projeye çevirebiliriz bu bir problem. Özellikle türkçe gibi eşanlamlı kelimelerin bol olması çözücü olayını zorlaştıran etkenlerdir. Tabi birde dilbilgisi işin içine girince problem daha da derinleşiyor. Bu projeyle ilgili ufak bir program geliştirmeye başladım. Bakalım ne kadar başarılı olacağım.

Yorumlarınızı bekliyorum . Benimle kalın.

                    Toplam Puan:25

YORUMLAR Yorum Yaz